Primjeri poslovnih igara. Scenarij poslovne igre

Poslovna igra je imitacija stvarne proizvodnje (menadžerske ili gospodarske) situacije. Izrada pojednostavljenog modela tijeka rada omogućuje svakom sudioniku u stvarnom životu, ali unutar određenih pravila, da igraju ulogu, donose odluku, da poduzmu akciju.

Metoda poslovne igre

Poslovne igre (CI) učinkovita su metoda praktične obuke i primjenjuju se prilično široko. Koriste se kao sredstvo spoznaje u menadžmentu, ekonomiji, ekologiji, medicini i drugim područjima.

metoda poslovnog igranja

Aktivno se primjenjuju u svijetu za proučavanje znanosti upravljanja DI-ima postali su od sredine 20. stoljeća. Znatan doprinos razvoju igre tehnologije doveo je SP. Rubinstein KD Ushinsky, Z. Freud i drugi znanstvenici.

Ova metoda omogućuje modeliranje objekta (organizacije) ili simuliranje procesa (odlučivanje, ciklus upravljanja). Industrijsko-ekonomske situacije povezane su s podređenostima višim poduzećima, te organizacijskim i rukovodnim s odjelom za upravljanje, grupom, zaposlenikom.

Prije nego što igrači mogu postaviti različite ciljeve za ostvarenje kojih koriste znanje o osnovama sociologije, ekonomije, metoda upravljanja. Rezultati igre bit će povezani s stupnjem postizanja ciljeva i upravljanja kvalitetom.

Razvrstavanje poslovnih igara

CI se može klasificirati prema mnogim značajkama.

znak

Vrste igara

Odraz zbilje

Pravi (praksa)

Teorijski (sažetak)

Razina težine

Mali (jedan zadatak, mali tim igrača)

Visoki (veliki timovi, mnogi praktični zadaci, igrati u nekoliko faza)

Procjena rezultata

Ocjenjivanje žirija, stručnjak

pojam o sebi

propisi

Čvrsta s jasnim redoslijedom akcija, vremenskih okvira

Besplatno (bez stroge regulative)

Prema svrsi i svrsi, razlikuju se sljedeće vrste CI:

1. Nastava (polaganje znanja, vještina):

  • istraživanja (doprinose stjecanju novih znanja);
  • za praktične aktivnosti (vještine obrazovanja);
  • Pretraživanje (pretraživanje informacija ili zajedničko rješenje).

2. Za profesionalnu orijentaciju.

3. Vrednovati i poboljšati obuku.

4. Za odabir stručnjaka za upražnjeno radno mjesto.

CI se može klasificirati prema broju sudionika (tima, osobnim) i interesima stranaka:

  • partnerska igra (izradba vještina tima s zajedničkim ili suprotnim interesima);
  • sukob između stranaka i timova;
  • natjecanje pojedinih sudionika čija procjena rezultata nije međusobno povezana;
  • CIs s nepredvidljivim okruženjem ili sudionicima bez ciljeva.

primjeri poslovnih igara

Vrste poslovnih igara

Oblici poslovnih igara

svojstvo

Primjeri poslovnih igara

Skupna rasprava

Stvara vještine grupe. Igrači obavljaju isti zadatak, slijedeći pravila rasprave. Nakon isteka vremena odgovori se razvrstavaju i vrednuju.

"Shipwreck", "Let na Mjesec", "Sastanak", "Koordinacijsko vijeće"

Igranje uloga

Svatko mora igrati ulogu pojedinca, da bi simulirao situacije. Uloga je neutralna, ne izazivaju emocije.

"Voditeljica za rad s klijentima", "Sindikat i zaposlenici", "Voditelj i podređeni"

Saloniranje igra

Provodi se u organiziranom prostoru ili polju, ima stroga pravila. Rezultati igre, bodovi su fiksni.

"Polje čuda", šah, "Monopol", "Moja igra"

Emocionalno-aktivna igra

To je oblik treninga, simulira situaciju ljudskih odnosa bez krutih pravila.

"Sukob" i druga imitacija konkurentnih, partnerskih, ovisnih odnosa

Blitz igra

Igra s elementima rasprave, brainstorminga, igranja uloga i analizom stanja.

"Borba", "Aukcija", "Križaljka", "Tko zna više", "Predstavljanje"

Simulacijska igra

Simulacija prakse. Sudionici zajedno ili pojedinačno rješavaju problem.

"Menadžerska etika", "Gossip u tvrtki", "Kako zadržati zaposlenika od pucanja?", "Ucjena"

inovativan

Svrha je stvaranja novih ideja u neobičnoj situaciji.

Treninzi o samoorganizaciji, brainstorming

strateški

Zajedno stvoriti sliku budućeg razvoja situacije.

"Stvaranje novog proizvoda", "Unos novih tržišta"

Sve gore navedene tehnologije i primjeri poslovnih igara međusobno su povezani. Preporuča se njihovo korištenje u kompleksu za učinkovitu praktičnu aktivnost sudionika i ostvarivanje zadataka.

primjeri poslovnih igara za studente

Kako organizirati igru?

Organizacija poslovne igre provodi se prema određenim pravilima.

  1. Teme poslovnih igara su raznolike, ali njihovi uvjeti trebaju biti relevantni i bliski životnoj situaciji, problemu. Igrači možda nemaju iskustva za rješavanje, ali imaju osnovna znanja, maštu i druge sposobnosti.
  2. Konačni rezultat za cijeli tim, postizanje cilja, rješenje razrađeno.
  3. Postoji nekoliko ispravnih rješenja. Sposobnost traženja različitih načina rješavanja problema mora biti postavljena u stanju.
  4. Sudionici sami odabiru uloge i ponašanja za uspješno rješavanje problema. Zanimljiv i prilično složen situacijski problem potiče kreativno traženje i primjenu znanja.

Faze držanja

  1. Pripremni stupanj. Odredite problem, odaberite temu i odredite zadatke. Izbor oblika i oblika igre, rad na strategiji igara, priprema materijala.
  2. Unos sudionika u situaciju igre. Privlačnost interesa, postavljanje ciljeva, formiranje timova, mobilizacija sudionika.
  3. Grupni ili pojedinačni rad u skladu s utvrđenim pravilima ili bez njih.
  4. Zaključci i analiza rezultata samostalno i / ili uz sudjelovanje stručnjaka.

Provođenje poslovne igre može biti povezano s velikim brojem stupnjeva. Tijekom igre sudionici će morati identificirati problem, pregledati i analizirati situaciju, te izraditi prijedloge za rješavanje problema. Završiti raspravu o igri i željama.

Primjer igre za upravljanje poslovanjem

Poslovna igra "Susret proizvodnje"

Stvarni problemi u upravljanju proizvodnjom modelirana je aktivna poslovna igra na upravljanju. Primjer uključuje opis i scenarij poslovne igre "Proizvodni sastanak". Održava se na kraju tečaja "Management", kada učenici već imaju ideju o načelima upravljanja i ulozi proizvodnog procesa.

Sudionici igre:

  • zaposlenici poduzeća (7 osoba). Sastanku prisustvuje redatelj, zamjenik produkcije, voditelj tehničkog odjela, voditelj radionice, voditelj radionice, nadzornik, tajnik;
  • skupina stručnjaka (10 osoba).

Postrojenje za popravak pare ili strojogradnju (organizacija bilo kojeg profila sa srednjim ili malim brojem osoblja). Vlasnici tvrtke nedavno su instalirali novog ravnatelja. Predstavljen je osoblju i voditeljima postrojenja. Ravnatelj će prvi put održati operativni sastanak.

Plan igre "Proizvodni sastanak"

Scenarij poslovne igre

prodromni

Uvod. Ciljevi i teme igre.

Situacija igre

Upoznavanje s situacijom u tvrtki.

Plan pripreme za sastanak

  • Distribucija uloga (7 zaposlenika i 10 stručnjaka)
  • Voditelj organizira informiranje sudionika igre osobine zaposlenika na sastanku.
  • uklanjanje ravnatelja na neko vrijeme u drugoj vladi "za proizvodnju" potrebu.
  • Nadalje, facilitator donosi sudionicima informacije o ponašanju zaposlenika na sastanku (iz karakteristika). Oni koji su bili prisutni na sastanku su reagirali na nove vlasti sa skepticizmom i nepovjerenjem.

sastanak

Govor, reakcija i pitanja ravnatelja.

Rasprava i

kolektivna rasprava o pitanjima.

Što će biti ponašanje ravnatelja na sastanku?

Što može reći ili učiniti kako bi uspostavio poslovne kontakte s zaposlenicima?

što odluke uprave može li prihvatiti sažimanje rezultata prvog operativnog sastanka?

Ukratko

Zaključci stručnjaka, od sudionika u igri. Samopoštovanje. Jeste li riješili zadatke i postigli ciljeve?

scenarij poslovnih igara

Ulazak u situaciju proizvodnje u određenoj ulozi je zanimljiva poslovna igra. Primjeri za studente mogu biti vrlo različiti. Samo je potrebno spojiti maštu.

  1. Uloga igre "Intervju". Voditelj odjela provodi intervju u intervju s natjecateljem. Vacant position - voditelj prodaje. Prije igre sudionici su pročitali biografiju i karakterizaciju svog junaka. Nakon proučavanja dokumenata (10 minuta), glava započinje intervju. U sažetku, procjenjuje se kako je šef razgovarao i intervjuirao, analizirala podatke u dokumentima, koja je odluka donesena. Podnositelj zahtjeva ocjenjuje rad upravitelja.
  2. Uloga igranja "Konfliktni klijent". Igra se igra u parovima. Voditelj odjela odgovara na telefonski poziv ljutog kupca. Kupac tvrdi o kvaliteti robe. Procjenjuje se hoće li se upravitelj moći nositi s situacijom sukoba i pravilno izgraditi razgovor.
  3. Uloga igre "Procjena profesionalnosti zaposlenika". Igrač sa stava menadžera procjenjuje aktivnost zaposlenika koristeći informacije o učinkovitosti tima. Na temelju podataka ispunjava certifikacijski obrazac i priprema se za razgovor s zaposlenikom. On misli o tome kako izgraditi razgovor, koja pitanja pitati. U ulozi zaposlenika može postojati mladi stručnjak, žena s dvoje djece, napredni zaposlenik i ostali. Kao rezultat toga, procjena načina na koji igrač formulira pitanja, izdvojio je glavnu stvar.

Strateška poslovna igra. Primjeri za studente

Strateška igra "Stil za pletenje". Uprava tvornice pletiva planira proširiti svoje prodajno tržište. Za to je potrebno proizvesti više kvalitetnih i traženih proizvoda. Osim toga, planira se pokrenuti nekoliko novih proizvodnih linija.

Dugo je planirano zamijeniti opremu u nekoliko trgovina. Problem je bio nedostatak financijskih sredstava povezanih s velikim potraživanjima. Koja je strategija prihvatljiva u ovoj situaciji? Što može poduzeti uprava postrojenja? Prognoza se temelji na podacima iz tablice. Preporuča se podnošenje nekoliko pokazatelja financijske i gospodarske aktivnosti u tri godine.

subjekti poslovnih igara

Primjeri teme upravljanja igrom

oblik

"Usvajanje odluka uprave. Izbor kandidatura za mjesto ravnatelja »

"Organizacijska kultura studenata"

"Ciklus upravljanja u obrazovnoj ustanovi"

"Potvrda osoblja"

"Kako mogu tražiti povećanje plaće?"

"Pregovori putem telefona"

"Zaključivanje ugovora"

"Etika poslovne komunikacije. Ured romantike »

"Sukob između čelnika odjela"

"Poslovna komunikacija. Odbijanje zaposlenika »

"Suočavanje sa stresom"

"Učinkovitost kontrole"

"Razvoj poslovnog plana"

«Poslovno pismo»

"Priprema godišnjeg izvješća"

poslovna igra

Način igara i metoda studija slučaja

Kada planirate poslovnu igru, preporučljivo je kombinirati različite oblike. Igra može sadržavati slučajeve (situacije). Slučaj-metoda razlikuje se od metode poslovnih igara, jer je usmjerena na pronalaženje i rješavanje problema. Primjeri poslovnih igara povezani su s razvojem vještina, formiranjem vještina.

Dakle, slučaj je model određene situacije, a poslovna igra je model praktične aktivnosti.

Način poslovnog igranja omogućuje jednostavno predstavljanje načela upravljanja i procesa donošenja odluka. Glavna prednost igara je aktivno sudjelovanje grupe, tima igrača.

Dijelite na društvenim mrežama:

Povezan
Tehnologije igre u nastavi.Tehnologije igre u nastavi.
Upravljačka analiza u industrijiUpravljačka analiza u industriji
Metode istraživanja u menadžmentu i njihovoj suštiniMetode istraživanja u menadžmentu i njihovoj suštini
Suvremeni modeli upravljanja osobljemSuvremeni modeli upravljanja osobljem
Znanstvena metodaZnanstvena metoda
Opće znanstvene metode spoznaje. U potrazi za istinom.Opće znanstvene metode spoznaje. U potrazi za istinom.
Opis posla službenika: prava i dužnostiOpis posla službenika: prava i dužnosti
Glavne vrste upravljanjaGlavne vrste upravljanja
Načela i metode upravljanja osobljemNačela i metode upravljanja osobljem
Učinkovitost upravljanja osobljem.Učinkovitost upravljanja osobljem.
» » Primjeri poslovnih igara. Scenarij poslovne igre
LiveInternet