Integrirani rad u srednjoj skupini: plan vođenja

Tko među nama nije posjetio vrtić u dalekoj prošlosti? I nije iznenađujuće, zbog toga što je dijete prilagođeno društvu, komunikacija s vršnjacima i odraslima uvelike ovisi njegova buduća uspješna prilagodba u školskom kolektivu. Stoga, kako bi postali uspješni, društveni, imaju logično način mišljenja

i biti u mogućnosti samostalno pronaći rješenja u bilo kojoj teškoj situaciji, dijete je jednostavno od vitalnog značaja za pohađanje dječjeg vrtića. Djeca od 4-5 godina obično se nazivaju predškolska djeca. U toj dobi, roditelji ih vode u srednju skupinu DOW-a. Zadatak nastavnika tijekom ovog razdoblja je da se maksimiziraju sposobnosti djece, obogate prethodno prikupljene spoznaje i pripremaju ih za školski život. Da biste to učinili, u vrtićima se provode razredi, nazvanih integrirani. O onome što predstavljaju i kakvu ulogu igraju u intelektualnom razvoju djece, učimo iz ovog članka.

Što je integrirana lekcija?

U jednostavnim riječima može se reći da je integrirano zapošljavanje (u sredini skupine, uključivo) - nije ništa drugo nego skup metoda koje se koriste za određivanje učenici bit predmeta, formiranje njihovog holističku sliku fenomena ili procesa. Takva je aktivnost tematska i uključuje nekoliko različitih aktivnosti. Zahvaljujući tome, proces učenja ne gubi djecu, već ih, naprotiv, izaziva povećani interes za učenjem i želju za učenjem novih i nepoznatih. Osim toga, integrirana klasa u srednjoj skupini je kratka, a djeca imaju dovoljno vremena za igru ​​i hodanje na svježem zraku.

Što trebam uzeti u obzir prilikom planiranja integrirane lekcije?

Nastavna predškolska djeca su složeni proces koji zahtijeva učitelje ne samo da imaju odgovarajuće znanje, nego i gorljivost, strpljenje i velike napore. Važno je napomenuti činjenicu da pri planiranju svake integrirane okupacije u srednjoj skupini potrebno je uzeti u obzir sljedeće točke:

  1. Materijal treba biti isporučen u komprimiranom obliku, kompaktan i proziran.
  2. Svaka lekcija treba razmotriti do najmanjih pojedinosti i odgovarati nastavnom planu i programu.
  3. U svim stadijima lekcije, materijal integrabilnih predmeta koji se podučavaju djeci treba biti međusobno povezan i međusobno ovisan.
  4. Obrazovni materijal treba biti predstavljen u obliku razumljivoj djeci.
  5. Integrirana zanimanja u srednjoj skupini treba biti intenzivno informativno, ali komprimiran u smislu vremenskih okvira.
  6. Nastava treba provoditi sustavno, više puta prošao ranije materijala.

integrirana zanimanja u srednjoj skupini

Potreba za integriranim treninzima

Potreba za integriranim razredima u PRI je zbog brojnih razloga, od kojih su najvažniji:

  1. Svijet oko nas je poznat po djeci u svojoj golemoj raznolikosti.
  2. Integrirana zanimanja u srednjoj skupini doprinosi razvoju intelektualnog potencijala svakog djeteta pojedinačno, uzrokujući mu da zanima učenje i spoznaje.
  3. Znanstveno je dokazano da sustavno provođenje integriranih studija ima pozitivan učinak na razvoj komunikativnih sposobnosti učenika. Djeca uče ispravno izraziti svoje misli, jasno i jasno objasniti svoje stajalište.
  4. Integrirana zanimanja održavaju se u nestandardnom i zanimljivom obliku, tako da djeca ne prekovremeni rad, dobronamjerni, rado dolaze u kontakt i održavaju dijalog.
  5. Integracija u obrazovanje objašnjava potreba suvremenog svijeta za visoko kvalificirane stručnjake čija priprema treba početi u ranoj dobi, odnosno iz vrtića.
  6. S obzirom na činjenicu da integrirane nastave uključuju više predmeta odjednom, djeca imaju više vremena za igre, komunikaciju i kreativnu aktivnost.
  7. Djeca su samodovoljna, izražavaju se, stječu vjeru u vlastite snage i sposobnosti.

integrirani rad u srednjoj grupi

Primjer plana predavanja o temi "Zima"

Prije provođenja cjelovite lekcije u srednjoj grupi na "Zima", nastavnik izrađuje detaljan plan. U kondenziranom obliku, može izgledati ovako:

1. Cilj je obogatiti poznavanje djece o godišnjim dobima i prirodnim fenomenima koji su karakteristični za njih.

2. Zadatak je konsolidirati dječje znanje o promjenama koje se događaju u prirodi zimi.

3. Planirani izlazi:

  • djeca znaju što se zimi pojavljuju prirodni fenomeni;
  • nepogrešivo odrediti zimu prema svojim glavnim obilježjima;
  • može bez pomoći nacrtati sliku na temu "Zima".

4. Metode: priča, dijalog, vizualna pomagala, analiza, eksperimentiranje.

5. Priprema za klasu: šetnja s djecom, dok je njihova pažnja je usmjerena na način na koji je snijeg kao što je on leži na tlu, drveća, kuća-nastavnik pruža djeci izrade snjegovića ili igrati snowballs i graditi figure iz snijega i leda.

6. Tečaj:

I) Uvodni dio - učiteljica oblači kao zimsko odijelo, ulazi u grupu i pozdravlja djecu.

II) Glavno tijelo:



- uz pomoć raznih zagonetki učiteljica otkrije da su djeca svjesna zime;

- pomoću vizualne pomoći, učitelj nadopunjuje odgovore djece;

- predloženo je da se nove informacije praktično fiksiraju (provodi se zanimljiv eksperiment);

- atletska stanka;

- obavljanje didaktička igra, tijekom kojeg djeca trebaju otkriti znakove vremena proučavanja godine;

- djeca su pozvani nacrtati crtež na temu "Zima".

III) Rezultat integrirane sesije: učiteljica zahvaljuje djeci za njihov interes, postavlja sugestivna pitanja i pohvale za točne odgovore.

integrirana lekcija u srednjoj skupini na temu zime

Primjer sesije (integrirano) na temu "Proljeće"

Integralna lekcija u srednjoj grupi na "Proljeće" može se planirati na sljedeći način:

  1. Postavka cilja je nastavak upoznavanja predškolskog odgoja s promjenama koje se događaju u prirodi u rano proljeće.
  2. Zadaci - učvrstiti znanje o djeci o proljeću.
  3. Koristi se tehnike: razgovor, čitanje literature o relevantnoj temi, promatranje, analiza, usporedba, pjevanje, crtanje.
  4. Pripremni radovi: šetnja na svježem zraku, u kojem nastavnik pita djecu da obratite pozornost na promjene u prirodi kraja zime (snijeg otopio, ceste trčanje potoci, tu je trava i prvi cvjetovi, itd ...).
  5. Outline:
  • Zagonetke na temu "Proljeće".
  • Čitanje pjesme o proljeću, nakon čega učitelj postavlja pitanja djeci.
  • Provesti didaktičke igre u kojima djeca moraju koristiti svoju maštu i pokazati kako trava raste, cvijeće u cvatu, sunce sja sjajnije, noć raste i smanjuje dan;
  • Fizička stanka, igra prsta.
  • Nositi igru ​​"Pogodi kubu": učiteljica poziva životinju, a zadatak djece je ispravno nazvati svog mladunčeta.
  • Učenje pjesme o proljeće.

integrirana lekcija u srednjoj skupini na temu proljeća

Primjer plana sažetka lekcije na temu "Jesen"

Integralna lekcija u srednjoj grupi na temu "Jesen" može se izvršiti pridržavajući se sljedećeg plana:

  1. Cilj je učvrstiti znanje djece predškolske dobi o padu i prirodnim pojavama koje se događaju u ovoj sezoni.
  2. Zadaci: podučavati dijete pažljivo se bavi prirodom, kako bi učvrstili znanje djeteta o padu.
  3. Metode korištene: dijalog, mala kazališna predstava koja uključuje djecu, čitanje pjesama i nagađanje zagonetki, vizualni materijal u obliku dijaprojekcije.
  4. Priprema za lekciju: organizacija izleta u šumu.
  5. Outline:
  • Učitelj se odijeva u odijelu proljeća, pozdravlja djecu i zamoli ih da pogoduju nekoliko zagonetki na temu jeseni.
  • Učiteljica s izrazom čita 1-2 pjesme o padu, nakon čega postavlja pitanja djeci.
  • Da bi integrirana klasa u srednjoj grupi na temu "Jesen" bila fascinantna, nastavnik nudi učenicima sudjelovanje u maloj kazališnoj izvedbi. Da bi to učinio, on im daje maske različitih životinja i pomaže im da nauče kratki tekst iz 1-2 rečenice.
  • Pedagog pita djecu da idu na računalo i pokazuje im dijaprojekcije pada i pada raznih fenomena.

integrirana lekcija u srednjoj skupini na temu jeseni

Primjer Planu lekcije za matematiku

Možete provesti integrirani zanimanje u srednjoj skupini na matematici pod nazivom "Matematički trampolin". Nije teško planirati takvu lekciju. Na primjer:

  1. Cilj je podučiti dijete da se točno identificira geometrijski oblici, i razlikovati između jutra i dana, večeri od noći.
  2. Zadatak je konsolidirati djetetovo znanje geometrijskih figura.
  3. Metode: dijalog, priča, promatranje, usporedba, vizualni materijal.
  4. Priprema za klasu: preuzima učitelj za predstojeće sjednice postavio geometrijskih oblika svijetle boje, stavlja na stol olovke, četke, gvaš, sketchbooks, radne bilježnice, zid ljepilo plakat, koji prikazuje dio dana.
  5. Outline:
  • Tutor ulazi u sobu, pozdravlja djecu i poziva ih da putuju na lokomotivu. U ovom fascinantnom izletu učitelj mora biti dirigent, a dečki - putnici.
  • Predškolska djeca trebaju odrediti svoja mjesta u automobilima u skladu s predlošcima (od 1 do 5).
  • Nakon što djeca odvedu svoja mjesta u "automobile", tutor svečano najavljuje da vlak napušta.
  • Držeći se međusobnim leđima, djeca se kretati po sobi sve dok učitelj ne prijavi prestanak.
  • Prva stanica zove se "kuglice". Učiteljica pokazuje učenicima prvu jednu kuglu, a zatim i nekoliko. Lopte moraju biti različite boje i veličine. Djeca su pozvana da navedu koju boju, oblik i broj svojeg broja.
  • Druga stanica naziva se "dio dana". Učiteljica pita učenike da dođu na plakat „doba dana” pažljivo ispitati ga i izvući na to kratku priču. Nakon što su djeca će se nositi s ovim zadatkom, nastavnik ih poziva da otvore svoje radne knjige i da ih uvuče u večernju šetnju sa svojim roditeljima.
  • Treće zaustavljanje zove se "Geometrijske figure". Učiteljica s djecom dolazi na stol, na kojem se nalaze različite geometrijske figure. Djeca se suočavaju sa zadatkom odabira prave, koju će učitelj imenovati. Zatim slijedi rad u bilježnicama. Predškolska djeca trebaju izvući sve geometrijske oblike koje su naučili i ukrašavati ih.
  • Četvrta postaja naziva se "Favorite Group". Učiteljica najavljuje da je put završio, a pohvaljuje djecu zbog njihovog dobrog ponašanja i interesa koji su im pokazali.

integrirani rad u srednjoj skupini na matematici

Primjer plana obuke na FGT-u

Integralna lekcija u srednjoj grupi na FGT-u na temu "Vesela šetnja" može se provesti, a vodi se prema sljedećem planu:

  1. Cilj je upoznati djecu s sigurnosnim pravilima koja se moraju promatrati na ulici.
  2. Zadatak je formirati dječje vještine sigurnog i kulturnog ponašanja na ulici.
  3. Koristi se metode: igračke, semafori, trake za bijele papir (pješački prijelaz).
  4. Priprema za lekciju: izleti u grad, pregledavanje fotografija i tematskih ilustracija, dijalog, čitanje kognitivnih priča.
  5. Outline:
  • Učitelj dolazi u grupu i pozdravlja djecu.
  • Učiteljica poziva djecu da govore i kažu kako su svaki od njih danas došli u vrtić. U isto vrijeme, kako bi se pojednostavio zadatak za djecu, nastavnik ih traži od vodećih pitanja i pokazuje različite ilustracije.
  • Zatim, učiteljica predškolcima pokazuje semafori i objašnjava značenje svake njegove boje. Nakon toga, djeca su pozvana slušati fascinantnu priču kako bi bolje zapamtili primljene informacije.
  • Slijedi igra "Ja sam pješak". Dno crta je da djeca gradi pravi mali grad na svojim stolovima, u kojima postoje velike i male ulice, ceste, autoceste, pješaci i razni tipovi prijevoza. Djeca bi trebala kretati pješake oko "grada" bez kršenja osnovnih pravila sigurnosti.
  • Na kraju igre učitelj traži od učenika da nacrtaju semafor i boju, a zatim objasnite oznaku svake boje.
Dijelite na društvenim mrežama:

Povezan
Dječji vrtići u Kijevu: queues, recenzijeDječji vrtići u Kijevu: queues, recenzije
Prilagodba djece u uvjetima vrtića: kada i gdje početiPrilagodba djece u uvjetima vrtića: kada i gdje početi
Koje su konzultacije za roditelje u srednjoj skupiniKoje su konzultacije za roditelje u srednjoj skupini
Što je uključeno u plan rada s roditeljima u starijoj skupini?Što je uključeno u plan rada s roditeljima u starijoj skupini?
Tko bi trebao ići u vrtić? Dužnosti nastavnika vrtića i pojedinosti o raduTko bi trebao ići u vrtić? Dužnosti nastavnika vrtića i pojedinosti o radu
Kako se približiti vrtiću, kako ne bi čekao godinama?Kako se približiti vrtiću, kako ne bi čekao godinama?
DOW: dešifriranje. DOW aktivnostiDOW: dešifriranje. DOW aktivnosti
Prosječna skupina vrtića. Razredi u srednjoj skupiniProsječna skupina vrtića. Razredi u srednjoj skupini
Što bi trebao biti moto učitelja vrtića?Što bi trebao biti moto učitelja vrtića?
HIA - što je to? Podizanje djece s HIA-omHIA - što je to? Podizanje djece s HIA-om
» » Integrirani rad u srednjoj skupini: plan vođenja
LiveInternet